keynote speaker

szymon bujalski

Dziennikarz dla klimatu, autor książki „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”

Prowadzi profil „Dziennikarz dla klimatu”, który obserwuje ok. 25 000 osób na Facebooku i ok. 60 000 osób na Instagramie. Autor książki „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”. Przez kilkanaście lat związany z łódzkim oddziałem Wyborczej. Obecnie współpracuje z kilkoma portalami, m.in. Nauką o Klimacie, OKO.press, Interią, Wirtualną Polską i Onetem, prowadzi stronę Ziemia na Rozdrożu. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. Zaangażowany w tematykę zmiany klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt. Prywatnie weganin żyjący bez samochodu, który lubi ubierać się w second handzie.

keynote speaker

dr inż. arch. bartosz dendura

Architekt, Studio4SPACE. Adiunkt i pracownik naukowy, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Laureat Europe 40 Under 40 Award 2023 oraz European Property Awards 2023

Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej w 2007 roku, studiował także na University of Tennessee, College of Architecture and Design. W 2017 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Architektura postolimpijska – zapewnienie dziedzictwa obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury technicznej po Igrzyskach”, za którą otrzymał wyróżnienie, a w 2018 roku główną nagrodę w konkursie Polskiej Akademii Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest członkiem Izby Architektów RP oraz autorem kilku artykułów na temat dziedzictwa olimpijskiego. Aby kontynuować badania z zakresu architektury zrównoważonej, otrzymał stypendium CEEPUS na TU Wien.

Od 2010 roku prowadzi własne biuro architektoniczne, Bartosz Dendura – Studio4SPACE, które zdobyło uznanie za nagradzane prace konkursowe i realizacje. W 2021 roku otrzymał główną nagrodę PLGBC Green Building Awards w kategorii zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej za projekt domu drewnianego w Krakowie. Rok później jego projekt został uhonorowany główną nagrodą publiczności w plebiscycie „Salon Architektury”. W 2023 roku został wyróżniony nagrodą European 40 Under 40 Award jako jeden z czterdziestu wschodzących gwiazd europejskiej architektury poniżej 40. roku życia. Niedługo potem odebrał również European Property Awards 2023. Od września 2023 roku pełni funkcję kierownika zakładu Architektury Użyteczności Publicznej, który jest częścią Katedry Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

eco young trendsetter

wiktoria dziaduła

architektka, analogowa astronautka. Prezeska, Extremo Technologies. doktorantka, Politechnika Śląska

Prezeska w Extremo Technologies, start-upie realizującym bioregeneratywne rozwiązania dla kosmosu i Ziemi oparte na organizmach ekstremofilnych. Wiktoria specjalizuje się w architekturze kosmicznej. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, obecnie doktorantka badająca możliwość aplikacji rozwiązań ze środowisk ekstremalnych (kosmos, obszary polarne, podwodne, pustynne) zapewniających samowystarczalność do zrównoważonego budownictwa i ich roli w kontekście postępujących zmian klimatu. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku „Przedsiębiorczość w Sektorze Kosmicznym”. Prowadziła jakościowe i eksperckie badania funkcjonowania człowieka w izolowanych, ekstremalnych warunkach habitatów kosmicznych w habitacie Lunares Research Station podczas udziału w symulowanej misji kosmicznej. Wiktoria jest Dyrektorką Programu Edukacyjnego w DeepSpaceInitative, międzynarodowej organizacji zajmującej się wyrównywaniem szans w dostępie do sektora kosmicznego na całym świecie. Laureatka i stypendystka wielu programów naukowych, technologicznych i biznesowych. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej na wyjazd badawczy do USA 2023 – Sasakawa International Center for Space Architecture, Houston University w Teksasie.

keynote speaker - power speech

władysław grochowski

Prezes Arche

Prezes Arche S.A., firmy prowadzącej działalność hotelarską i deweloperską. Absolwent szkoły filmowej, urodzony optymista kochający ludzi i świat. Skutecznie tworzy kolekcję hoteli, głównie w obiektach zabytkowych, a na każdy z nich ma inny pomysł. Łączenie elementów starych z nowoczesnymi powoduje, że obiekt otrzymuje nowe życie i nową wartość. Stara się, aby to co robi, miało sens, a praca sprawiała mu przyjemność. Podejmuje się trudnych projektów, co daje mu wiele siły, ale uczy również pokory. Mówi, że w życiu został obdarzony wyjątkowym szczęściem. W życiu prywatnym i zawodowym zawsze kieruje się zaufaniem. Jego hasłem przewodnim jest: łączymy sprzeczności, ufamy wszystkim, zmieniamy siebie.

keynote speaker

natalia olszewska

Co-founder, Research Lead, Impronta. Wykładowczyni Neuroscience Applied to Architectural Design (NAAD), Uniwersytet IUAV, Wenecja

Natalia Olszewska specjalizuje się w teorii i praktyce z obszaru projektowania w oparciu o neuronauki (neuroscience-informed design) i dane naukowe (evidence-based design). Doświadczenie w tym zakresie zdobywała m.in. współpracując ze studiem Hume, awangardowym studiem architektury i urbanistyki. Konsultowała projekty dla dużych firm: Landsec, HKS Architects, EDGE, Association of Children’s Museums, Google oraz dla klientów indywidualnych. Posiada także ponad 10-letnią praktykę lekarską.

Pracując na styku różnych dyscyplin, konsultuje projekty architektoniczne i miejskie pod kątem wpływu przestrzeni architektonicznych i miejskich na ludzkie doświadczenie. W pracy łączy troskę o ludzi i ich dobrostan z wieloletnią pasją do architektury. Jej zainteresowania zawodowe ogniskują się wokół zagadnień związanych z wpływem architektury na różne aspekty naszego życia: społeczne, psychologiczne, poznawcze, zdrowie i dobrostan. Współzałożycielka Impronta, firmy doradczej w zakresie projektowania pod dobrostan człowieka, specjalizującej się w zastosowaniu neuronauk oraz nauk behawioralnych w architekturze. Wykładowczyni na kierunku Neuroscience applied to Architectural Design (Uniwersytet IUAV, Wenecja). Ukończyła studia medyczne (Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego & Tor Vergata), neuronaukowe (Sorbonne Université, ENS, UCL) oraz ‘Neuroscience applied to Architectural Design’ (Uniwersytet IUAV).

keynote speaker

martin pauli

Director and Global Leader Circular Economy Services, ARUP. Związany z Global Circular Design Leaders Program, Ellen MacArthur Foundation. Innovation Advisory Board and the Circular Building Committee, German Sustainable Building Council (DGNB)

Martin ma bogate doświadczenie w zakresie strategii, innowacji i doradztwa w obszarze zarządzania w sektorze gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest ekspertem w dziedzinie innowacji w zakresie produktów i modeli biznesowych związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz rozwoju organizacyjnego. Martin Pauli jest związany z globalnym programem Circular Design Leaders Fundacji Ellen MacArthur – wiodącym think tankiem zajmującym się gospodarką o obiegu zamkniętym. Jest także członkiem Rady Doradczej ds. Innowacji oraz Circular Building Committee w German Sustainable Building Council (DGNB). Martin i jego zespół ściśle współpracują z klientami z sektora publicznego oraz wiodącymi firmami i organizacjami z branży budowlanej. Wraz z Fundacją Ellen MacArthur opracował zestaw narzędzi Circular Buildings Toolkit, wykorzystywany szeroko w branży budowlanej. Uzyskał tytuł magistra architektury na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie oraz specjalizację w zarządzaniu przywództwem w zakresie zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie Cambridge.

keynote speaker

dr adam przywara

historyk, badacz architektury. Postdoctoral Researcher, Université de Fribourg

Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Manchesteru za pracę poświęconą historii przemiany powojennych gruzów w architekturę i krajobraz Warszawy. Obecnie związany z Uniwersytetem we Fryburgu w Szwajcarii, gdzie realizuje projekt badawczy dotyczący praktyk cyrkularnych w odbudowie Ukrainy. Kurator wystawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949” w Muzeum Warszawy i redaktor towarzyszącej wystawie publikacji pt. „Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze” (2023). Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii materiałów budowlanych w nowoczesności, a także gospodarce cyrkularnej w budownictwie współczesnym i historycznym.

Maria Andrzejewska

dyrektor generalna, UNEP/GRID-Warszawa. wiceprezes, Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego z wieloletnim doświadczeniem w projektach środowiskowych. Ekspert United Nations Environment Programme (UNEP) oraz EU w zakresie analiz środowiskowych. Zaangażowana w prace przy raporcie UNEP Global Environment Outlook 6, za które została wyróżniona 2020 Prose Awards (Association of American Publishers Awards for Professional and Scholarly Excellence) w kategorii nauk o środowisku. Trzykrotnie wyróżniona, wraz z zespołem UNEP/GRID-Warszawa, nagrodą Ministra Środowiska za szczególne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska i jego zasobów. Inicjatorka Partnerstwa na rzecz realizacji środowiskowego wymiaru Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) „Razem dla środowiska” (2016) koordynowanego przez UNEP/GRID-Warszawa. Współtwórczyni – wraz z prof. Bolesławem Rokiem – Programu Climate Leadership powered by United Nations Environment Programme (UNEP). Członkini Rady Metropolitarnej od 2023 r.

anna bączyk

Koordynator ds. ESG i Rozwoju Produktu, Dom Development

Od ponad dwóch lat koordynuje prace związane z przygotowaniem i wdrażaniem strategii ESG i raportowania niefinansowego w Dom Development S.A. Wcześniej, w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, odpowiadała za zagadnienia klimatyczne, energetyczne, gospodarcze i GOZ. Posiada duże doświadczenie w zarządzaniu i prowadzeniu analiz na potrzeby przygotowania i realizacji projektów strategicznych. Kierowała pracami Krajowej Inteligentnej Specjalizacji „Gospodarka o obiegu zamkniętym”. Absolwentka kierunku Geografia na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gleboznawstwa i Kartografii Gleb w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. W 2021 roku ukończyła Prawo Pomocy Publicznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

dr inż. Dorota Bartosz

Dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa, PLGBC

Posiada ponad 20-letnie doświadczenie naukowo-badawcze i dydaktyczne związane z szeroko rozumianą efektywnością energetyczną budynków, zdobyte na Politechnice Śląskiej. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji zagranicznych i krajowych. Prelegentka wielu konferencji i seminariów organizowanych w kraju i za granicą. W ramach zrównoważonego budownictwa szczególnie związana z tematyką procesu dekarbonizacji budownictwa, cyrkularnością, oceną energetyczną i aspektów środowiskowych budynków (Life Cycle Assessment, LCA). Odpowiedzialna za merytoryczne aspekty realizowanych przez PLGBC projektów krajowych i międzynarodowych. Ambasadorka transformacji energetycznej sektora budownictwa. Autorka i koordynatorka pierwszego polskiego certyfikatu dla budownictwa mieszkaniowego ZIELONY DOM.

Catriona Brady

Director of Strategy and Development, World Green Building Council

Catriona jest dyrektorką ds. strategii i rozwoju w World Green Building Council. Jej praca koncentruje się na wdrażaniu nowych globalnych oraz regionalnych projektów i programów dla WorldGBC. Catriona zarządza globalnym programem WorldGBC dotyczącym cyrkularności w budownictwie, poświęconym zwiększaniu efektywności wykorzystania zasobów i wspieraniu gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym. Nadzoruje też globalny projekt Better Places for People – poświęcony zdrowiu, dobremu samopoczuciu i wartości społecznej. Catriona jest również autorką wielu ważnych publikacji branżowych WorldGBC, w tym Health & Wellbeing Framework WorldGBC (2019), strategii WorldGBC Sustainable Buildings for Everyone, Everywhere (2020), raportu Beyond Buildings i Beyond the Business Case (2021), a ostatnio współautorką przewodnika WorldGBC Climate Change Resilience in the Built Environment.

Ireneusz Budzowski

Ekspert ds. Wsparcia Technicznego, ALUPROF

Od dwunastu lat jest częścią marki ALUPROF. W ramach ALU-ACADEMY organizuje i prowadzi szereg szkoleń technicznych z zakresu rozwiązań produktowych ALUPROF, jak również oprogramowania do obliczeń stolarki aluminiowej, programów LogiKal oraz MB-CAD. Aktywnie angażuje się również w prowadzenie kursów o szerokim zakresie tematycznym z branży budowlanej dla międzynarodowych klientów firmy. Prywatnie pasjonat wspinaczki górskiej, fotografii i podróży.

Michał cisowski

Dyrektor Techniczny, SMAY

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Od 2011 roku związany z firmą Smay. Twórca takich rozwiązań, jak systemy SmayLab do sterowania wentylacją w pomieszczeniach laboratoryjnych i szpitalnych, iFlow – system wentylacji budynków biurowych i użyteczności publicznej, regulatorów stałego przepływu powietrza CAV RCP oraz zmiennego przepływu powietrza VAV RVL. W latach 2019-2021 kierował całym działem Rozwoju Produktów, natomiast od 2021 r. sprawuje funkcję Dyrektora Technicznego.

dr inż. Maciej Chrzanowski

Inżynier konstrukcji, Business Development Leader in Construction – Steligence® Resident Poland | CEE Cluster Leader, ArcelorMittal

Inżynier budownictwa i architekt pasjonujący się innowacyjnymi rozwiązaniami oraz nietuzinkową architekturą. Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, a także Uniwersytetu Luksemburskiego. Laureat nagrody dla najlepszej pracy doktorskiej od Luksemburskiego Narodowego Funduszu Badań (FNR) za swoją procę doktorską w dziedzinie konstrukcji zespolonych stalowo-betonowych. Karierę zawodową rozpoczął jako inżynier ds. badań i rozwoju w ArcelorMittal w Luksemburgu, następnie, w 2020 r., objął stanowisko przedstawiciela Steligence® w Polsce. Obecnie odpowiedzialny jest za rozwój marki Steligence® i koordynację działań w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W swojej pracy stawia na trójstronny dialog ze wszystkimi interesariuszami rynku budownictwa, a w szczególności z inwestorami, deweloperami, architektami czy projektantami.

Oliwia dec-wolszczak

Architektka IARP. członkini zarządu, Oddział Warszawski SARP. współzałożycielka DWAA Architekci

Współzałożycielka pracowni projektowej DWAA Architekci. Specjalizuje się w architekturze użyteczności publicznej, w szczególności obiektach obsługi pasażerskiej, stacjach kolejowych i węzłach przesiadkowych. Autorka projektu przebudowy Dworca Warszawa Zachodnia. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Krzysztof Dyrda

Lighting Control Systems Expert, Partner Sales Manager CEE, VAR Sales, Helvar

Doświadczony specjalista w dziedzinie systemów sterowania oświetleniem i zarządzania projektami z piętnastoletnim doświadczeniem w branży oświetleniowej. Na przestrzeni ostatniej dekady skupiał się na projektach modernizacji oświetlenia oraz nowego budownictwa, zapewniając redukcję kosztów eksploatacyjnych oraz poprawę samopoczucia przy zachowaniu optymalizacji kosztów inwestycji. Posiada głęboką wiedzę techniczną oraz dąży do ciągłego rozwoju. Jako Dyplomowany Project Manager Politechniki Rzeszowskiej, specjalizujący się w systemach sterowania oświetleniem, prowadził międzynarodowe prezentacje na temat zmian w oświetleniu w Budapeszcie, Pradze oraz Bratysławie, we współpracy z lokalnymi przedstawicielami green building council oraz misji dyplomatycznych. Ponadto, ścisła współpraca z cenionymi partnerami regionalnymi w Czechach, na Słowacji i Węgrzech umożliwia mu wprowadzanie rozwiązań opartych na protokole DALI i DALI-2, technologii bezprzewodowych, oraz integrację hybrydowych systemów przewodowych i bezprzewodowych w celu dostarczenia elastycznych i przyszłościowych rozwiązań oświetleniowych.

Małgorzata Eull

Dyrektorka Pionu Klientów Biznesowych, E.ON Polska

Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, które zdobywała w kraju i za granicą. Specjalizuje się w sprzedaży, rozwoju biznesu, zarządzaniu zespołami, analizie projektów inwestycyjnych. Posiada dogłębną wiedzę na temat polskiego i europejskiego rynku energii, ze szczególnym uwzględnieniem strategii sprzedaży, zarządzania dużymi i średnimi projektami inwestycyjnymi oraz złożonymi transakcjami. Wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, aby wspierać biznes w działaniach przyjaznych dla środowiska.

dr inż. marcin gawroński

Dyrektor Działu Budownictwa Ekologicznego, Sweco Polska. Prezydent, PLGBC

Jest praktykiem z ponad trzynastoletnim doświadczeniem w branży budownictwa zrównoważonego. Dyrektor ponad 40-osobowego, wielokrotnie nagradzanego Działu Budownictwa Ekologicznego w Sweco Polska – będącego liderem rynku w Polsce w zakresie usług związanych z certyfikacjami wielokryterialnymi oraz wspomaganiem procesu realizacji zielonych inwestycji. Posiada licencje międzynarodowych systemów certyfikacji BREEAM i LEED. Marcin jest też autorem kilkunastu publikacji z obszarów związanych ze zrównoważonym budownictwem. Przewodzi Fundacji Miasta Przyszłości, która wspiera inicjatywy związane z tworzeniem nowoczesnych i przyjaznych miast oraz organizuje konferencję #MiastaPrzyszłości. Jest miłośnikiem idei wolontariatu – zaangażowany od lat w Akcję Płotek, Szlachetną Paczkę czy honorowe krwiodawstwo.

Balbina Gryczyńska

Prezeska, CALLA GROUP. Członek Zarządu European Interior Landscaping Organisation EILO

Związana z Zielonym przez „duże Z”. Prezeska firmy rodzinnej CALLA Group, działającej w branży architektury krajobrazu oraz zieleni wewnętrznej od ponad 30 lat. Członek Założyciel PSDZ (Polskiego Stowarzyszenia Dachów i Ścian Zielonych) i delegat tego stowarzyszenia w strukturach EFB (European Federation Green Roofs and Walls), aktualnie również Członek Zarządu EILO (European Interior Landscaping Organisation). Zwolenniczka „małych kroków” i stabilnego, zrównoważonego rozwoju. Prywatnie miłośniczka sportu.

podsumowanie plgbc green building awards 2023

Andrzej Gutowski

Dyrektor ds. ESG, COLLIERS. Członek Jury, PLGBC green building awards 2023

Odpowiada za lokalną implementację globalnej strategii Colliers w zakresie ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Od blisko 10 lat zajmuje się doradztwem i koordynacją procesów certyfikacji nieruchomości komercyjnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wspiera najemców i właścicieli nieruchomości w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, wdrażaniu zielonych praktyk oraz dostosowywaniu strategii certyfikacji do potencjału i aspiracji firm, uwzględniając specyfikę budynku i jego wnętrz. Jako specjalista w zakresie systemów LEED, BREEAM, WELL i Fitwel, a także tych skupionych na temacie bezpieczeństwa, jak WELL HSR (Health-Safety Rating) oraz Fitwel VR (Viral Response) doradzał w procesach certyfikacji ponad 50 projektów – zarówno nowych, jak i istniejących budynków oraz wnętrz komercyjnych.

agnieszka hryniewiecka-jachowicz

Dyrektor Operacyjny, Członek Zarządu, Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych PINK

Agnieszka ma ok. 30-letnie doświadczenie na polskim rynku nieruchomości, w transakcjach inwestycyjnych, zarządzaniu aktywami i wycenach nieruchomości. Od 2018 roku dyrektor operacyjna i członek zarządu stowarzyszenia Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) – organizacji zrzeszającej deweloperów, inwestorów, doradców i instytucje finansowe aktywne na rynku nieruchomości komercyjnych. Główną misją PINK jest wpływanie na legislację i reprezentowanie branży przed legislatorem. Od 2017 roku Agnieszka prowadzi własną działalności (wyceny i doradztwo), w latach 2004-2016 zarządzała dwoma funduszami nieruchomości Arka w BZWBK TFI. Wcześniej pracowała w firmie doradczej oraz w budownictwie. Ma doskonałą znajomość rynku nieruchomości i graczy na tym rynku. Jest inżynierem budownictwa (Politechnika Warszawska), kształciła się także na Hallam Sheffield University (studia podyplomowe Wycena nieruchomości i zarządzanie), posiada licencje rzeczoznawcy i pośrednika, jest członkiem RICS od 2002 roku i akredytowanym mediatorem RICS od 2016.

dr inż. Kasper Jakubowski

architekt krajobrazu, ilustrator, edukator, prezes Fundacji Dzieci w Naturę

Twórca roślinnych instalacji artystycznych: na festiwalu ogrodów i sztuki Ingarden w Lublinie (tytuł instalacji: „Sukcesja i powroty” – 2022), Antropocen w Warszawie i we Wrocławiu („Renatura” 2022-2023) i Retrowersje w Elblągu („Mikrorezerwat El” we współpracy z Krystyną Jędrzejewską-Szmek, 2023). Autor książki „Czwarta przyroda: sukcesja funkcji i przyrody nieużytków miejskich” (2020). Autor spacerowników po dzikiej przyrodzie Krakowa i Warszawy. Autor scenariusza i ilustracji do ścieżki edukacyjnej o czwartej przyrodzie na Kopcu Powstania Warszawskiego. Propaguje sadzenie Miejskich Mikrolasów (MMs), tj. lasów kieszonkowych w Polsce metodą Miyawakiego. Projektant zieleni na nagrodzonym osiedlu Nowy Strzeszyn w Poznaniu. Zrealizował m.in. wyróżnione prace konkursowe dla przestrzeni publicznych – memoriał „Ratującym-Ocaleni” przed Muzeum Polin czy pawilon edukacyjny wraz z polaną rekreacyjną w Warszawie.

dr inż. Katarzyna Jagodzińska

Project manager, Green Building Council Iceland

Doktor inżynier w obszarze inżynierii chemicznej i procesowej. Odkąd pamięta, zrównoważony rozwój, ze szczególnym naciskiem na cyrkularność oraz ochronę różnorodności biologicznej, był bliski jej sercu. Absolwentka Królewskiego Instytutu Technicznego KTH w Sztokholmie. Przez wiele lat związana ze środowiskiem akademickim i przemysłowym, pracowała w licznych projektach związanych z technologiami ochrony środowiska w energetyce i przemyśle oraz technicznymi aspektami odzysku energii i materiałów z odpadów. Aktualnie, project manager, ekspertka ds. budownictwa cyrkularnego w Green Building Iceland, w którym odpowiada za projekty krajowe i międzynarodowe, w tym polsko-islandzki projekt CIRCON.

Zofia jaworowska

założycielka fundacji brda, działaczka społeczna

Absolwentka MISH na Uniwersytecie Warszawskim, antropologii społecznej w Goldsmith’s College London, scenariopisarstwa w praskiej FAMU i Szkoły Wajdy. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, założyła Grupę Zasoby, nagradzaną inicjatywę mającą na celu znalezienie schronienia dla tysięcy osób uchodźczych przybywających do Polski. Tworzyła strategie komunikacyjne i koordynowała projekty w czołowych organizacjach non-profit w kraju. Obecnie łączy kreatywne doświadczenie zawodowe i zaangażowanie społeczne w obszarze mieszkalnictwa i ponownego wykorzystywania materiałów budowlanych. Kuratorka nagrodzonej złotym medalem wystawy „Poetyka konieczności” w Polskim Pawilonie na London Design Biennale 2023.

piotr karbownik

Manager Zespołu ds. Zarządzania Produktami, CEMEX Polska

Absolwent Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od ponad 18 lat związany z branżą betonową. Zaangażowany w rozwój produktów oraz wprowadzanie na rynek innowacji produktowych, zarówno w segmencie B2B, jak również w B2C. Obecnie, odpowiedzialny za proces wdrażania oraz komunikację rozwiązań materiałowych, które mają na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej w działalności biznesowej CEMEX Polska.

tomasz klimek

Prezes Zarządu, QLAB Laboratory of Light

Projektant, pasjonat, wizjoner, niespokojny duch. Od lat zakochany w świetle – we wszelkich jego aspektach. Od 2012 r. prowadzi wielokrotnie nagradzaną na arenie międzynarodowej pracownię projektową QLAB Laboratory of Light, która zajmuje się projektowaniem światła naturalnego i sztucznego. Autor i współautor projektów oświetlenia takich obiektów, jak NOSPR w Katowicach, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Most Piłsudskiego w Krakowie, Teatru Letniego w Szczecinie i wielu innych. Wraz z zespołem prowadzi prace naukowo-badawcze w zakresie wpływu światła na organizm i emocje człowieka oraz wdrożeniowe w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych. Głęboko zaangażowany w idee zmniejszania negatywnego wpływu naszej cywilizacji na środowisko i poprawy warunków życia i pracy w budynkach.

sylwester korzeniak

Dyrektor ds. Projektów, ML SYSTEM

Absolwent Politechniki Krakowskiej oraz AGH. Pasjonat architektury i nowych technologii. Związany z ML System S.A. Od wielu lat koordynuje pracę zespołu realizacji projektów, wytyczając przy okazji nowe trendy i ścieżki rozwoju produktów BIPV. Wysokiej klasy specjalista w zakresie wykorzystania rozwiązań BIPV w renowacji i modernizacji budynków zabytkowych, ale również efektywnego wykorzystania technologii w budynkach projektowanych od podstaw. Zastosowanie doświadczeń Sylwestra w praktyce owocuje spektakularnymi projektami wpisującymi się w wymagania, które dyktuje regulacja EPBD.

wiktor kowalski

Associate, Buro Happold. Członek Zarządu, PLGBC

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej z ponad 10-letnim doświadczeniem w projektowaniu konstrukcji. Był zaangażowany w wiele projektów budynków, głównie obiektów kulturowych i biurowych, zarówno w Polsce jak i za granicą. Od 2019 roku jest aktywnie zaangażowany w CLIMATE ACTION – inicjatywę podjętą przez Buro Happold, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez wspieranie dekarbonizacji budownictwa. W swojej pracy łączy projektowanie konstrukcji z analizami cyklu życia budynku dla osiągnięcia rozwiązań o jak najniższym śladzie węglowym. Obecnie kieruje multidyscyplinarnym zespołem przeprowadzającym analizy LCA i dostarczającym rozwiązania minimalizujące emisje gazów cieplarnianych w budownictwie. Wiktor jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC wspiera prace grup roboczych poświęconych dekarbonizacji oraz cyrkularności.

Alicja kuczera

Dyrektorka Zarządzająca, PLGBC. Chair of the GBC CEO Network, World Green Building Council

Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz MBA na Coventry University. Orędowniczka zrównoważonego rozwoju, który zawsze znajdował się w kręgu jej zainteresowań. Obszarami zrównoważonego budownictwa, które szczególnie zajmują Alicję są: budynki cyrkularne oraz proces dekarbonizacji budownictwa. Autorka licznych raportów i publikacji, uznanych w branży budownictwa i nieruchomości. Prelegentka wielu konferencji i seminariów, organizowanych w kraju i za granicą. Prywatnie mama, miłośniczka podróży (odwiedziła 80 krajów ze 196 planowanych) i ekologicznego, zdrowego trybu życia.

Andrzej Losor

Członek zarządu, Dyrektor Rozwoju sprzedaży i marketingu, heidelberg materials polska

Z Grupą Górażdże związany od ponad 15 lat. Swoją karierę zawodową rozpoczynał w strukturach sprzedażowych, pełniąc m.in. funkcję szefa regionu sprzedaży. W latach 2003-2008 pełnił funkcję konsultanta ds. sprzedaży z ramienia koncernu HeidelbergMaterials w Ukrainie, odpowiadając za budowę zespołu sprzedażowego i procesy sprzedażowe. Podobną rolę pełnił w latach 2011-2012 w Kazachstanie. Od 2020 roku jest Członkiem Zarządu Górażdże Cement SA, pełniąc funkcję Dyrektora rozwoju sprzedaży i marketingu. Jest aktywnie zaangażowany w prace stowarzyszeń branżowych, m.in. Stowarzyszenia Producentów Cementu i Polish Green Building Council PLGBC. Ekonomista, absolwent Uniwersytetu Opolskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a także prestiżowych międzynarodowych programów rozwojowych. Jest ekspertem w dziedzinie zarządzania procesami sprzedażowymi, doświadczeniami klientów, zarządzania zmianą i ESG, a także trenerem biznesu.

igor łysiuk

Senior Architect & Research Analyst, Workplace

Architekt i badacz zawodowo związany ze studiem Workplace specjalizującym się w projektowaniu przestrzeni komercyjnych i środowisk pracy dla międzynarodowych klientów. Bierze udział w procesach badawczo-projektowych, w ramach których analizuje potrzeby użytkowników i organizacji biznesowych przekładając je na architekturę. W swojej pracy wykorzystuje umiejętność adaptacji, obserwacji i dostrzegania niewidocznych na pierwszy rzut oka powiązań. Redaktor i współzałożyciel kwartalnika RZUT. Z ramienia Oddziału Warszawskiego SARP zaangażowany w powstanie i działanie ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury. Współpracował m.in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacją Bęc Zmiana. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Instytutu Technologii w Karlsruhe.

Kamil Maciejczyk

Dyrektor Generalny, Zumtobel Group

Jest doświadczonym menedżerem, który nie tylko skutecznie osiąga cele biznesowe, ale także aktywnie angażuje się we wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju na rynku polskim. Od 2021 r. związany z Grupą Zumtobel, gdzie pełni funkcję Dyrektora Generalnego i odpowiada za realizację celów spółki na polskim rynku. Kamil skutecznie nawiązuje współpracę z klientami oraz stowarzyszeniami, opierając ją na wspólnych wartościach i podejściu, w myśl którego rozwój, który zaspokaja potrzeby współczesnych społeczeństw, nie powinien ograniczać możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń. Aktywnie wspiera inicjatywy i wydarzenia promujące idee gospodarki o obiegu zamkniętym czy ochrony ciemnego nieba oraz współpracę z ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku elektroniki i telekomunikacji. Posiada również dyplom Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

dr inż. arch. Tomasz Majda

Architekt. Prezes, Towarzystwo Urbanistów Polskich TUP. Wydział Architektury, Politechnika Warszawska

Absolwent i pracownik Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich TUP, delegat Polski w ECTP-CEU,
przewodniczący MKU-A Miasta Stołecznego Warszawy, członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, członek Zespołu Prawno-Urbanistycznego KPZK Polskiej Akademii Nauk. Właściciel biura projektowego, współautor kilkudziesięciu planów miejscowych, studiów gmin, projektów urbanistycznych. Ekspert zespołu strategii rozwoju Nankinu 2049. Wykładowca programów w Abu Dhabi, Shenzen, Jekaterynburgu.

Izabela Makowska-Kwiecińska

Associate Director, Strategic Advisory | ESG, COLLIERS

Zawodowo związana z rynkiem nieruchomości komercyjnych od ponad 10 lat, jako doradca w obszarze rozwoju zrównoważonego. Aktualnie jest odpowiedzialna za: przygotowywanie raportów i strategii ESG dla klientów rynku nieruchomości, badanie zgodności z unijną taksonomią oraz innymi dyrektywami z zakresu zrównoważonego finansowania inwestycji, doradzanie i koordynowanie transformacji portfeli i pojedynczych asetów w zakresie ESG, przygotowanie raportów dotyczących ryzyka klimatycznego i transformacji, budowanie świadomości ESG wewnątrz organizacji. Wcześniej doradzała w procesach certyfikacji LEED dla wnętrz biurowych, nowych i istniejących budynków, Doradzała również w obszarze weryfikacji inwestycji pod kątem zanieczyszczenia środowiska (EDD). Dyplomowany Project Manager.

Katarzyna Miastkowska-Wujec

Właścicielka i CEO, Fruit Orchard

Właścicielka i CEO pracowni Fruit Orchard, specjalizującej się w projektowaniu zrównoważonych wnętrz biurowych i współpracy z klientami korporacyjnymi w zakresie workplace. Autorka metodologii Organic Fitout – wypracowanej na bazie miksu doświadczeń z dziedziny architektury i wielu lat własnej pracy jako C-level executive dla dużych firm. Aktywnie działa na rzecz zwiększania świadomości dotyczącej metod ograniczania śladu węglowego w realizacjach projektowych. Z wykształcenia inżynier architekt (Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania), absolwentka studiów magisterskich i doktoranckich (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), studiów podyplomowych Architektura Wnętrz (Akademia Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego) oraz szeregu szkoleń na Harvard University (oraz Harvard University Graduate School of Design) z dziedziny m.in. projektowania wnętrz biurowych, retrofitu i zagadnień dotyczących zmian klimatycznych.

prof. dr hab. inż. dr Krzysztof Pikoń

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów

Specjalizacje: gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka odpadami, energetyczne wykorzystanie odpadów, odnawialne źródła energii, analizy środowiskowe oraz zarządzanie projektami. Był uczestnikiem ponad 40 i kierownikiem ponad 20 projektów naukowych i wdrożeniowych, w tym czterech projektów europejskich, z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, energii odnawialnej, zrównoważonego rozwoju i gospodarki odpadami oraz kilku międzynarodowych projektów edukacyjnych. Jest autorem blisko 200 publikacji naukowych, w tym ponad 50 w prestiżowych czasopismach zagranicznych z tzw. Listy filadelfijskiej. Jest autorem m.in. książek: Gospodarka o obiegu zamkniętym w ujęciu holistycznym, Model wielokryterialnej analizy środowiskowej złożonych systemów technologicznych oraz współautorem Handbook of clean energy systems wydanej przez Wydawnictwo John Wiley & Sons. Był dyrektorem programu Energy Transition w EIT Innoenergy (w konsorcjum z 13 uniwersytetami z krajów Unii Europejskiej).

dr inż. Przemysław Poszwa

twórca, eko-logicznie.com

Zajmuje się mierzalną stroną ekologii, wspierając firmy w efektywnym działaniu na rzecz klimatu, zarówno od strony technicznej, jak i środowiskowej. W wolnych chwilach edukuje poprzez bloga eko-logicznie.com. Inżynier-naukowiec, autor ponad 30 recenzowanych prac naukowych, członek wielu zespołów badawczych. Ekspert programu Climate Leadership powered by powered by UN Environment. Członek Rady Ekspertów Polskiego Paktu Plastikowego. Członek Jury Konkursu Raportów Zrównoważonego Rozwoju organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte.

dr inż. arch. marta promińska

Pełnomocniczka Zarządu SARP ds. Środowiska i Ochrony Klimatu. Strabag

Architektka, urbanistka, certyfikowany assessor LEED O+M. Absolwentka Politechniki Krakowskiej. W 2020 r. uzyskała tytuł doktora na Politechnice Śląskiej. Autorka książki Zdrowa Architektura: nowy standard budownictwa zrównoważonego. Pełni rolę doradcy w WELL City 2022-2023 Advisory. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

karolina rosińska

Sustainability & Wellbeing Consultant, Sweco Polska | ActiveScore AP

Jest konsultantką specjalizującą się w certyfikacjach BREEAM oraz WELL. Wspiera deweloperów, architektów i zespoły projektowe w obszarze zrównoważonego budownictwa, m.in. optymalizacji dostępu do światła dziennego, doboru materiałów i planów adaptacji obiektu. Interesuje się tematyką dostępności architektonicznej, użyteczności rozwiązań, a także komfortu wewnętrznego. Prowadzi wykłady dla studentów na temat zielonego budownictwa jako część programu edukacyjnego firmy Sweco.

dr inż. joanna sagan

współwłaścicielka, LEANGO. Adiunkt, Akademia Górniczo-Hutnicza AGH w Krakowie

Prowadzi badania i wykłady w obszarze wpływu procesów budowlanych na środowisko, jednak szczególne zainteresowania wykazuje w obszarze gospodarki odpadami budowlanymi. Swoją pracę naukową w tym obszarze rozszerza o działalność wdrożeniową, dostarczając na rynek rozwiązania IT wspierające efektywne zagospodarowanie odpadów oraz GOZ w budownictwie. Na swoim koncie ma opracowanie systemu wspomagającego decyzję w zakresie zagospodarowania odpadów betonowych, oraz dwa wdrożenia rynkowe – aplikację BDO manager oraz serwis rynekodpadow.pl. Joanna prowadzi również szkolenia dla branżystów, pt. „Jak (nie)gospodarować odpadami na budowie”, pośredniczy w obrocie odpadami, doradza jak efektywnie zagospodarować odpady z budowy zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami. Członek Krajowych Inteligentnych Specjalizacji KIS5 – Inteligentne budownictwo zeroemisyjne, Członek Komitetu Środowiska w PZPB (Polski Związek Pracodawców Budownictwa), Członek Grupy Roboczej CIRCON w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Robert Strzeński

Architekt, współzałożyciel i partner, Horizone Studio. Członek Zarządu, PLGBC

Członek Małopolskiej Izby Architektów oraz Royal Institute of Architects of Ireland (RIAI) w Irlandii. Studia na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Architektury Uniwersytetu Bauhausu w Weimarze. W latach 1998-1999 pracował w biurze architektonicznym Bellmann & Böhm Architekten w Berlinie a następnie, od 1999 do 2003 jako jeden z architektów prowadzących w warszawskim oddziale amerykańskiej firmy architektoniczno-inżynieryjnej Epstein. Od 2003 do 2006 był związany z dublińską pracownią architektoniczną Anthony Reddy Associates a następnie w latach 2006-2009 partner (associate) w Traynor O’Toole Architects w Dublinie – jednym z czołowych biur architektonicznych w Irlandii.
Od roku 2009 r. prowadzi wraz ze wspólnikami biuro architektoniczne Horizone Studio w Krakowie.

Aleksander Śniegocki

Prezes Zarządu, CEO, Instytut Reform

Kieruje Instytutem Reform oraz nadzoruje prace analityczne skupione wokół polityki klimatycznej i transformacji energetycznej. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w zakresie realizacji ilościowych i jakościowych ocen wpływu polityk publicznych (m.in. w obszarze innowacji, rozwoju regionalnego, cyfryzacji, zrównoważonego rozwoju) oraz przygotowania dokumentów strategicznych. W Instytucie skupia się na tworzeniu i zarządzaniu systemowymi projektami sprzyjającymi usprawnianiu polityki publicznej zarówno w Polsce, jak i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Doświadczenie zdobywał poprzez wdrażanie krajowych i unijnych projektów badawczych, m.in. w ramach programu Horyzont 2020, oraz doradztwo na rzecz administracji publicznej i sektora prywatnego. Absolwent ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Veronika Themerson

Centre of Excellence Director Environmental, Skanska office development unit in Central & Eastern Europe (CEE)

Veronika jest doświadczonym kierownikiem projektów nieruchomości, architektem i liderem z 20-letnim doświadczeniem w łączeniu umiejętności technicznych, organizacyjnych i zarządczych dla dostarczania przyszłościowych i zrównoważonych przestrzeni. Na obecnym stanowisku odpowiada za kształtowanie i realizację strategii jednostki biznesowej deweloperskiej Skanska w obszarze zrównoważonych rozwiązań i innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Do Skanska dołączyła w 2013 roku, zajmując kolejno stanowiska kierownika projektu, starszego kierownika projektu i dyrektora projektu oraz była zaangażowana w kilka transakcji zakupu gruntów i procesów zbycia. Z wykształcenia architekt, posiada dyplom Politechniki Krakowskiej na kierunku Architektura i Urbanistyka.

Petro Vladimirov

architekt, kurator, Fundacja BRDA

W swojej praktyce skupia się na ponownym wykorzystaniu materiałów budowlanych. Wraz z Fundacją BRDA współtworzy projekt OKNO oraz BUDO. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doświadczenie projektowe zdobył w biurze architektonicznym Henning Larsen w Danii, gdzie ściśle współpracował z klientami przy tworzeniu produktów deweloperskich, a następnie prowadził działalność doradczą dla deweloperów w zakresie placemakingu oraz user experience w biurze Direction. Kurator nagrodzonej złotym medalem wystawy „Poetyka konieczności” w polskim pawilonie na London Design Biennale 2023.

anna wadlewska

BREEAM Lead, WSP Polska

Specjalistka w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Assessor BREEAM z ponad pięcioletnim doświadczeniem w firmie WSP Polska. Absolwentka Politechniki Warszawskiej z pasją do zrównoważonego projektowania oraz bioróżnorodności. Kieruje zespołem certyfikacji BREEAM, dodatkowo dzieląc się doświadczeniem w dynamicznym modelowaniu środowiska wewnętrznego oraz efektywności energetycznej budynków

iwona wagner-gajewska

Kierownik ds. Certyfikacji i Technologii Produktu Kruszyw – Materiały Europa Centralna, Lider ds. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym – Materiały, Cemex Polska

Absolwentka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od ponad 15 lat związana z branżą kruszyw. Zaangażowana w badania i rozwój produktów: kruszywa naturalnego, surowców alternatywnych oraz kruszyw z recyklingu w segmentach: infrastruktura, beton, mieszanki mineralne asfaltowe, jak również w przemyśle ceramicznym, hutniczym. Od 2022 odpowiedzialna za proces wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym, który wspiera proces osiągnięcia neutralności klimatycznej w działalności biznesowej CEMEX Polska. Lider międzynarodowego projektu Reincarnate.

dr inż. arch. Aleksandra Witeczek

Adiunkt, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. Partnerka, visio architects & consultants. Członkini Zarządu, PLGBC

W działalności naukowej i projektowej koncentruje się na problematyce współczesnej architektury mieszkaniowej, restrukturyzacji obiektów i terenów poprzemysłowych oraz ograniczenia negatywnego wpływu obiektów budowlanych na środowisko naturalne. Autorka lub współautorka kilkunastu realizacji projektowych – nowo powstałych oraz rewitalizacji obiektów zabytkowych. Od 2012 r. związana z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC, członkini Zarządu PLGBC ds. gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zdrowia i jakości życia.

Ewelina Woźniak-Szpakiewicz

Prezes Zarządu, DMDmodular

Prezes zarządu DMDmodular, od 2017 roku odpowiada za rozwój firmy, która w krótkim czasie stała się jednym z liderów budownictwa modułowego na świecie. Przedsiębiorczyni i naukowczyni (doktor nauk technicznych, pracownik Politechniki Krakowskiej), prelegentka podczas międzynarodowych wydarzeń (USA, Brazylia, Australia, Chiny, UK) oraz wykładowczyni w instytucie technologii industrializacji budownictwa w ITIE w Sao Paulo. Kierownik konsorcjum badawczo-rozwojowego DMD-M, które realizuje pierwszy w Polsce efektywny energetycznie budynek wielorodzinny, finansowany ze środków EU. Jest cenioną na świecie ekspertką i wiceprezeską Europejskiej Rady Modular Building Institute, największej światowej organizacji zrzeszającej branżę modułową.

Mateusz Zmyślony

Ekspert w dziedzinie komunikacji społecznej, strateg rozwoju miast i regionów, open eyes economy

Współtwórca Open Eyes Economy (wspólnie z prof. J. Hausnerem). Autor ponad 100 opracowań strategicznych, m.in. Warszawy, Krakowa, Sopotu, Bielska-Białej, Górnego Śląska, Małopolski, Dolnego Śląska.